Diferente uriase de preturi la constructii in 2016

bani si casaStudiind cateva site-uri de prezentare a unor firme de constructii,interesat fiind de preturi la constructii pentru anul 2016, am gasit diferente frapante de pret si multe neconcordante. Astfel unele firme de constructii aveau preturi prea mici iar unele aveau preturi la constructii prea mari. Interesat fiind de preturile respective am luat la puricat fiecare pret in parte si iata concluzia. Nu o sa dau nume de firme de constructii,  deoarece nu doresc sa la fac antireclama sau reclama mascata. Eventual pe privat pot sa va dau detalii.

Sa luam pretul la finisarea peretilor la casele la rosu. La o firma, pretul la tencuiala este 10 lei pe mp, la tinci de 6 lei pe mp, la gletuire 5 lei pe mp/strat,la slefuire glet 1 leu pe mp,la amorsa 2 le pe mp, la var lavabil 5 lei pe mp. Ce vedem aici, privind lista aceasta de preturi ? Vedem cu unele preturi sunt foarte mici, facute special sa va atraga, pe cand unele sunt foarte mari.

Sa luam exemplul pretului la tencuiala care este de 10 lei pe mp. Perfect, este un pret bun, acceptabil pentru anul 2014. Dar sa ceri 6 lei pentru aplicarea unui metru patrat de tinci mi se pare o nesimtire prin prisma faptului ca este de 100 de ori mai multa munca la tencuiala decat la tinci. Un muncitor bun poate aplica chiar si 200 mp de tinci intr-o zi pe cand daca tencuieste nu poate mai mult de 50 mp. Si atunci cum sa vii cu un astfel de pret la tinci? Pretul la aplicare tinci nu ar trebui sa depaseasca 3 lei pe mp. Dar baietii destepti asa fac, pun un pret mai mic la ceva dar se scot pe alta parte. Pana la urma tot unde vor ei va aduc.

Sa continuam cu analiza preturilor si sa vedem pretul la  glet. Este de 5 lei inmultit cu 3 straturi, cel putin, o sa rezulte 15 lei pentru un metru patrat de glet . Este un pret normal. Dar sa vedem mai departe pana unde ajungem daca vrem finisarea la gata a unui mp de glet. Mai avem de slefuit peretii, 1 leu pe mp si amorsarea de 2 lei pe mp. Aici alta trasnaie pentru ca este mult mai greu sa slefuiesti peretii decat sa dai amorsa. Si aici preturile sunt mari,as zice inversate. Dar ca si impact vizual dvs vedeti ca o munca grea cum este slefuitul este foarte ieftina si cadeti in capcana.

Mai departe avem pretul la aplicarea de var lavabil. Cum domnule sa ceri in ziua de azi, anul de gratie 2016, 5 lei pe metru patrat de lavabil? Inseamna ca in doua straturi,cel putin, o sa platim 10 lei pe un mp. Normal, la aplicarea de var lavabil ar trebui sa fie un pret de maxim 2,5 lei. Maxim am spus. Deci ,adunate toate preturile pentru un metru patrat de tencuiala cu glet si lavabil o sa avem suma de 44 lei. Este foarte mult si la salariile din ziua de azi nu stiu cine isi permite. Mai mult de 35 lei pe mp nici ca trebuie sa dati.

Concluzie despre aceste preturi la constructii pe 2016 ? Pai nu e niciuna. Trageti si dumneavoastra ce concluzie vreti. Un sfat am, cand cereti o estimare unei firme de constructii, si anume acela de a ii cere pretul la gata a unei manopere, nu pe etape, deoarece s-ar putea sa va incarce foarte mult. Nu de alta dar o sa va usture la portofel.